Timeline Polska – jak dobrze znasz historię naszego kraju? (patronat medialny)

Mamy styczeń i najczęściej wtedy wydawnictwa ujawniają swoje plany na właśnie rozpoczęty rok. Pewnie większość z Was wyczekuje nowych, dużych tytułów, nowych Rosenbergów, Feldów, czy polskich wersji hitów z zeszłorocznych targów w Essen. Ale my chcemy zwrócić Waszą uwagę na małą grę w metalowej puszce, która nadaje się dla wszystkich. Jej zasady da się wytłumaczyć w 30 sekund. Jest pięknie ilustrowana i ma wiele różnych wydań: o filmach, wynalazkach czy dinozaurach. Mówimy o Timeline. W tym roku dzięki wydawnictwu Rebel, w naszych domach będziemy mogli zagrać w Timeline: Polska.

Jeżeli ktoś z Was jeszcze nie zna cyklu Timeline, to opiera się on na kartach, na których widnieją wydarzenia. Gracze przed sobą mają kilka takich kart, ale nie widzą dat (czy wymiarów zwierzęcia, jego wagi – zależy to oczywiście od wersji gry). Na środku stołu wykładana jest jedna karta z widoczną datą. Gracz, którego jest kolejka musi wyłożyć jedną ze swoich kart, przed lub za kartą na środku stołu, wskazując czy jego zdaniem to wydarzenie zdarzyło się wcześniej lub później. Jeżeli ma rację, pozbywa się karty z ręki. Jeżeli nie ma, musi pociągnąć kolejną kartę ze stosu. Kto pierwszy pozbędzie się swoich kart wygrywa. Początkowo nie jest trudno zgadnąć gdzie umieścić swoją kartę. Ale im więcej pojawia się wydarzeń na stole, tym musimy być dokładniejsi i wpasowywać nasze karty pomiędzy te już wyłożone. Timeline w niesamowity sposób łączy w sobie świetną zabawę i aspekt edukacyjny, a teraz będziemy mogli się cieszyć wersją poświęconą Polsce. ZnadPlanszy natomiast objęło grę patronatem medialnym.

Nad wersją o Polsce czuwają konsultanci:

 • mgr Łukasz Wieliński, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego
 • mgr Marcin Zaród, nauczyciel z grupy Superbelfrzy RP, Nauczyciel Roku 2013
 • mgr Marcin Paks, nauczyciel z grupy Superbelfrzy RP
 • mgr Marcin Polak, Edunews.pl

Ze względu na spójność z całością serii oraz ze względu na docelową grupę odbiorców, wydawnictwo Rebel nie załączy na kartach tych wyjątkowo krwawych i traumatycznych wydarzeń z naszej historii jak Zbrodnia Katyńska i Katastrofa Smoleńska. Nie zobaczymy też wydarzeń związanych z aktualnymi wydarzeniami politycznymi. Większość kart w talii jest skupiona na konstruktywnych i pozytywnych wydarzeniach naszej historii, ewentualnie na ciekawostkach. Tylko czasami zobaczymy jakieś smutne wydarzenia. Zakres dat na kartach to od -740 (Powstanie osady w Biskupinie) do 2014 (Polscy siatkarze mistrzami świata!). Kart będzie 110, a gra będzie oczywiście samodzielna, ale będzie można ją łączyć z innymi częściami.

Jeszcze nie widzieliśmy okładki gry (ale jak tylko ją dostaniemy od razu się nią z Wami podzielimy), ale wiemy że będzie na niej postać kobiety ubranej w polski strój ludowy lub noszącej elementy odzieży z różnych epok. Przewidywana data zakończenia produkcji to czwarty kwartał 2016 roku, musimy się więc uzbroić w cierpliwość, ale jest na co czekać. Poniżej trzy przykładowe grafiki z kart (perspektywa jest specjalnie lekko zniekształcona, aby grafiki dobrze wyglądały na niewielkich kartach Timeline).

Informacje na stronie wydawnictwa: [link]

 • vojtasass

  Wyłączenie wielu tragicznych wydarzeń z gry jest mocno dyskusyjne. O ile z ignorowaniem wydarzeń ostatniego ćwierćwiecza zgadzam się w zupełności, o tyle pomijanie Katynia jest dla mnie kompletnie niedorzeczne. Historia Polski jest jaka jest i tego się nie zmieni. Nie powinno się jednak pomijać czegoś, co miało ogromny wpływ na rozwój wypadków, na kształtowanie polityki światowej i światopogląd wielu ludzi. Rozumiem, że autorzy nie chcieli gloryfikować martyrologii, ale pomijanie tak kluczowych wydarzeń dla narodu, zwyczajnie nie jest dobre.

  • Cała seria Timeline skupia się raczej na pozytywnych wydarzeniach, a polska historia wręcz w nie obfituje. W tej serii nie ma daty pierwszego zastosowania gilotyny czy krzesła elektrycznego. Z uwagi na edukacyjny charakter rozgrywki i fakt, że trafia ona również do młodszych graczy, staraliśmy się, aby liczba wydarzeń tragicznych lub trudnych dla historii naszego kraju była zredukowana do minimum. Wydawnictwo, mając do wyboru kilka dat z jednego roku, wybierało to wydarzenie, które było albo ciekawostką, albo jego umiejscowienie na osi czasu nie było zupełnie oczywiste.

   Zamiast zbrodni katyńskiej wybraliśmy walki polskich lotników w Bitwie o Anglię.

   To, że wydawnictwo nie zdecydowało się wybrać danego wydarzenia, nie znaczy, że neguje jego istotność w polskiej historii. Należy pamiętać, że ta gra to nie podręcznik do historii. Naszym celem nie było przewertowanie jego kart i wybranie najpopularniejszych wydarzeń, a znalezienie również takich dat, o których część z grających może nie wiedzieć. Sami byliśmy zdziwieni niektórymi z osiągnięć Polaków i mieliśmy pewne trudności w precyzyjnym umiejscowieniu niektórych, wydawałoby się, tak dobrze nam znanych wydarzeń.

   Liczymy na to, że trud włożony w przygotowanie tej edycji sprawi, że każdy, kto będzie miał okazję zasiąść do rozgrywki, będzie się dobrze bawił :)