Alhambra. Klasyka wiecznie żywa (patronat medialny)

Klasyka jakiegoś gatunku ma to do siebie, że sprawdzi się praktycznie w każdej sytuacji i towarzystwie, który dany gatunek lubi. “Alhambra” niewątpliwie należy do klasyki gier kafelkowych, a dzięki wydawnictwu REBEL, kolejne pokolenia graczy będą mogły ją poznać i docenić jej zalety. W roku 2003 zrobiła to Kapituła Nagrody Spiel des Jahres, przyznając grze tytuł Gry Roku. Jak wiecie, staramy się polecać gry wartościowe, a przede wszystkim takie, w które sami byśmy chętnie grali. Dlatego ciężko było nam przejść obok tytułu z taką historią obojętnie. Objęcie przez ZnadPlanszy.pl patronatu nad polską wersją gry “Alhambra” było czymś oczywistym. Drodzy, spragnieni pięknych pałaców Władcy, weźcie sprawy w swoje ręce i zbudujcie własną, bajeczną wersję Alhambry.

 

alh_3d.695560.800x0

Bardzo prawdopodobne, że spełnienie takich marzeń i stworzenie własnej wersji słynnego zespołu pałacowego w Hiszpanii jest raczej niemożliwe, ale na szczęście z pomocą przychodzą planszówki i to co nierzeczywiste może  się spełnić. Najważniejsze to fundusze, dobrzy budowniczowie i plan naszej przyszłej twierdzy.

Najlepsi budowniczowie z całej Europy i Półwyspu Arabskiego chcą pokazać swoje wyjątkowe umiejętności. Zatrudnij niemające sobie równych zespoły budowniczych i upewnij się, że w Twojej sakiewce nie zabraknie odpowiedniej waluty. Nie ma znaczenia czy robotnicy są kamieniarzami z północy, czy ogrodnikami z południa – wszyscy chcą  otrzymywać należne im wynagrodzenie w swojej rodzimej walucie. Z ich pomocą można konstruować wieże, zakładać ogrody, wznosić pawilony i arkady oraz budować seraje i komnaty. Zmierz się ze swoimi przeciwnikami i stwórz własną Alhambrę!

alhambra_1.120311.600x0

Jednak nie każdy może wygrać ten architektoniczny pojedynek, bo tylko gracze ze strategicznym zacięciem oraz duszą handlowca zasmakują słodyczy wygranej. Nie wystarczy tylko zbudować budynek, trzeba go jeszcze umieścić we właściwym miejscu zgodnie z regułami sztuki budowlanej (zasady gry) i zachowując przy tym zasadę bezproblemowego poruszania się po wszystkich terenach i budynkach pałacu. Jak zobaczycie, w grze nie zawsze będzie to takie łatwe jak się wydaje. Tym bardziej, że wciąż trzeba zbierać kapitał na nowe lokacje, bo niestety piękno i rozmach tutaj kosztują. Na szczęście w grze inwestorzy dopisują, a właściwie wydane pieniądze zaprocentują dodatkowymi korzyściami (można wykonać kolejne akcje).

alhambra_2.108745.600x0

Budowlana sielanka nie trwa jednak wiecznie i trzeba liczyć się z kontrolą naszej budowli i zdobyciem upragnionych punktów. Takich kontrolnych podsumowań w grze są trzy, z tym że dwa pierwsze nastąpią w jej trakcie i w zasadzie nie do końca wiemy dokładnie kiedy, a ostatnie standardowo na końcu. Jest to szczególnie ważne, bo trzeba wciąż być czujnym i nie zostawiać wszystkich problemów budowlanych na koniec gry, ponieważ już w środku rozgrywki będzie to zauważone i odpowiednio docenione, a tak naprawdę nie docenione, bo punktów za to nie dostaniemy. Dlatego wciąż trzeba kontrolować odpowiednią liczbę budynków oraz ich rodzaj, nie zapominając przy tym o długości murów okalających naszą posiadłość.

Gra będzie dostępna w sklepach w II kwartale br.

A na razie zapraszamy do zapoznania się z polską instrukcją:

Pobierz (PDF, 712KB)

Informacje o grze:

  • Projektant: Dirk Henn
  • Liczba graczy: 2 – 6 osób
  • Wiek: od 8 lat
  • Czas gry: ok. 60 minut
0 Udostępnień