Alchemicy (patronat medialny)

Czesi od lat zajmują czołowe miejsce jako projektanci gier planszowych. Szczególności Ci związani z wydawnictwem Czech Games Edition, mogą poszczycić się znakomitymi grami, łączącymi tematyczność, dopracowaną mechanikę i często innowacyjne rozwiązania. W 2014 dzięki grze Alchemists i autorowi Matúš Kotry, mogliśmy zobaczyć jak świetnie mogą współpracować ulubione przez nas analogowe gry planszowe i nowoczesne technologie. Alchemists to jedna z pierwszych gier, która wykorzystuje urządzenia mobilne, nie tylko żeby urozmaicić rozgrywkę, ale jako nierozerwalną część gry. Ale nie tylko z tego powodu jest to tytuł, z którym warto się zapoznać – jest to po prostu świetna gra. Na przełomie marca i kwietnia, dzięki wydawnictwu Rebel, będziecie mogli zagrać w “Alchemików” po polsku, a na naszej platformie jak zwykle możecie spodziewać się wielu materiałów na temat samej gry.

al_box_3d

W grze wcielamy się w tytułowych alchemików, próbujących zgłębić tajniki składników, które mogą służyć do sporządzania mikstur. Nie tylko będziemy musieli odkryć jak poszczególne ingrediencje ze sobą współdziałają (w tym właśnie będzie pomagać nam aplikacja na tablecie lub smartfonie), ale żeby być najbardziej rozpoznawalnym alchemikiem, będziemy musieli nasze odkrycia opublikować jako prace naukowe. Jeżeli przy okazji uda nam się wytknąć, że nasi szanowni koledzy po fachu, napisali wcześniej totalne bzdury – tym lepiej dla nas! Nie obędzie się bez pomocy studentów, którzy będą testować nasze mikstury. Niestety tylko do czasu gdy któryś z nich się takim napojem przytruje. Wtedy nie pozostanie nam nic innego jak takiego delikwenta przekupić. Ale skąd pracownik naukowy, ledwo wiążący koniec z końcem ma wziąć złoto? Całe szczęście przez pobliską wioskę często przejeżdżają różnej maści podróżnicy, którym będzie można sprzedać nasze wyroby. Tylko lepiej się postarać dać im to, co potrzebują – inaczej może mocno ucierpieć na tym nasze dobre imię.

Alchemicy w genialny sposób łączą w sobie ciekawy i dobrze dopracowany temat, z mechaniką worker placement i bardzo ważnym w grze elementem dedukcji. Aplikacja nie tylko jest interesującym elementem gry, ale zapewni też, że każda rozgrywka będzie inna. Już niedługo opublikujemy polską instrukcję do gry, a na razie zachęcamy do zapoznania się z krótkim filmem wprowadzającym do gry – niestety tylko po angielsku. Warto zaznaczyć, że wydawnictwo Rebel zadbało nie tylko o lokalizację gry, ale również aplikacji i będzie ona dostępna w języku polskim, od pierwszego dnia premiery gry.