El Gaucho – przedsprzedaż oraz instrukcja (patronat medialny)

Bardzo nam się spodobała nowa linia wydawnicza Egmontu: Egmont Geek. Mają się w niej ukazywać gry, które są bardzo dobrym “kolejnym krokiem” w świat planszówek, po lżejszych, wprowadzających grach. Coś co z chęcią zagrają weterani jak i w miarę nowi gracze, szukający czegoś bardziej zaawansowanego z większą głębią strategiczną i taktyczną. Pierwsza gra w tej serii: Concordia, to właśnie taki tytuł. Teraz do niej dołącza kolejna gra: El Gaucho, a my jako patroni medialni mamy dla Was trochę informacji o przedsprzedaży oraz instrukcję do przeczytania.

Jeżeli spytacie się dowolnej osoby o pierwsze skojarzenie związane z grami planszowymi jakie przychodzi do głowy, najczęstszą odpowiedzią na to pytanie będą z pewnością kostki. Z drugiej strony, osoby które zaczynają zagłębiać się w świat nowoczesnych planszówek, odkrywają nowe gry, często całkowicie pozbawione losowości, co niestety ma swój efekt uboczny: gry z kostkami zaczynają irytować losowością. Całe szczęście od jakiegoś czasu projektanci gier próbują walczyć z takim stereotypem. Obecnie dostępne jest sporo gier, które podchodzą do tematu kostek w bardzo kreatywny sposób. El Gaucho to właśnie tego rodzaju tytuł.

elgaucho-wizualizacja

W grze wcielamy się w tytułowych Gauchów, hodowców bydła. Co turę rzucamy kostkami w tematycznie wyglądające rancho, a następnie po kolei gracze wybierają kostki i wykonują dzięki nim akcje. Do różnych rzeczy potrzebujemy różnych wartości na kościach, albo liczby kostek z odpowiednią sumą na nich. Im dalej jesteśmy w kolejności tym bardziej ograniczony wybór będziemy mieli, bo kolejne sześciany będą znikać z rancza. Kostki pozwolą nam wstawić swoich Gauchów na Pampę i zacząć tworzyć stada krów, które potem sprzedamy. Możemy też swoje pionki wysłać do miejsc specjalnych: do kupca, sortowni, złodzieja, nadzorcy, albo na rodeo lub step. Miejsc jest sporo więc zawsze będziemy mogli coś zrobić, chociaż przez losowość kostek nasze wybory mogą być lekko ograniczone. Ale to ta losowość, wymusza na graczach elastyczność i dostosowywanie swoich planów do sytuacji na planszy, a jednocześnie nie skazuje nas zupełnie na wyniki rzutu kością. To dokładnie to czego szukamy w tytule z kostkami, które są skierowane do bardziej obeznanych graczy.

Gra już niedługo będzie dostępna (koniec września), ale jeżeli już teraz chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to poniżej możecie zapoznać się z instrukcją.

Pobierz (PDF, 1.77MB)

El Gaucho to nie jedyna gra dołączająca do serii Egmont Geek. Dojdą do niej jeszcze dwa tytuły: Hansa Teutonica i Antarktyda. Wydawnictwo na tę okazję przygotowało świetną promocję: możecie kupić wszystkie trzy tytuły w cenie dwóch. Więcej informacji na stronie sklepu.

baner-egmont-geek-fb