“Najemnicy” znani wcześniej jako “Guildhall” (patronat medialny)

Mamy to! Wreszcie możemy przedstawić tytuł polskiego wydania Guildhall. Zastanawialiśmy się tygodniami, debatowaliśmy, konsultowaliśmy, rozpisaliśmy konkurs, szukaliśmy niczym arturiańscy rycerze Świętego Graala, a skończyliśmy na… nieco salomonowym rozwiązaniu. Tytuł serii to NAJEMNICY.

Eeeee… możecie westchnąć z lekkim rozczarowanie. To nad tym trzeba było się zastanawiać miesiącami? Niestety było trzeba. Słowo Guildhall nie ma w polskim języku zwięzłego, atrakcyjnego tłumaczenia (chcielibyście zagrać w “Dom Gildii” albo “Siedzibę Gildii”?). Zresztą staraliśmy się odżegnać w tytule od skojarzeń z ekonomicznym euro o zmianie kosteczek zielonych w żółte, a takie skojarzenia w dość oczywisty sposób przywodziłby tytuł nawiązujący do zrzeszenia kupieckiego. Konkurs niestety nie zaowocował odpowiednio chwytliwym tytułem. Było sporo ciekawych propozycji, ale niektóre “obok”, a inne zbyt śmiałe. Nasze pomysły, mniej lub bardziej odważne, prędzej lub później odpadały po wewnętrznych dyskusjach lub zewnętrznych konsultacjach. Kiedy już wydawało nam się, że widzimy światełko w tunelu, musiało pojawić się jakieś “ale”.

pl_alliance_box_front

W końcu jednak w bólach narodzili się NAJEMNICY. Dlaczego jest to dobry tytuł? Bo jest zwięzły, łatwo zapada w pamięć i dobrze pasuje do typów, z którymi spotkamy się w grze. Gildie, phi… To piękny eufemizm na zabrane doraźnie bandy zabijaków, sprzedajnych ostrzy i wszelkiej maści podejrzanych typów płci obojga. Istotny pozostaje również fakt, że Najemnicy znajdą w wydawniczym portfolio Lucrum Games dobrych kolegów w postaci INTRYGANTÓW. W dodatku to gra niezwykle konfrontacyjna. Najmujesz zabijakę żeby wykonał dla Ciebie akcję i napsuł krwi przeciwnikowi. Im więcej takich wykidajłów masz zebranych, tym cios będzie mocniejszy! Najemnicy pasują więc idealnie. Dlatego też natraficie na hasło promujące serię… KARTY, CIOSY I KOMBOSY! ;)

Najważniejszą kwestią jest jednak fakt, że mamy do czynienia de facto z serią gier. Część z Was zapewne mówi o serii Ticket to Ride, jednak dla przytłaczającej większości planszówkowo świadomego społeczeństwa, to po prostu seria “Pociągów”. Chcieliśmy, żeby nazwa naszej serii była łatwo rozpoznawalna, w miarę możliwości bez przeinaczeń. Dzięki temu wodzę fantazji mogliśmy popuścić w tłumaczeniu podtytułów.

I tak kolejne tytuły gier w serii to: MAGIĄ I MIECZEM, NIEŚWIĘTE PRZYMIERZE oraz PARSZYWA DRUŻYNA. Staraliśmy się w nich, w nieco zadziorny sposób, puścić oko do odbiorcy.  Mamy nadzieję, że spotka sie to z Waszym pozytywnym odbiorem.

Tłumaczenie tytułu spędzało nam sen z powiek, ale nie mniejszym wyzwaniem okazało się przełożenie na nasz język nazw występujących w grze profesji. O ile tłumaczenie na język polski nazwy np. takiego Barda nie nastręczało problemów, o tyle Spellblade wymagał od nas sporo przysłowiowego czasu i atłasu. Dzięki bardzo cennej pomocy użytkowników forum gry-planszowe wypracowaliśmy formy, które nas zadowalają. Liczymy, że spotkają się również z Waszą aprobatą.

pl_coalition_box_front

Skoro mowa o wsparciu otrzymanym od Was, graczy. Dzięki interwencji wielu osób dokonaliśmy zmian w grafice kart. Liczne uwagi, że ikonografia na kartach zlewa się z rysunkami utrudniając odcyfrowanie efektu karty, zostały przez nas uwzględnione. Dodaliśmy tło pod ikonami, toteż w tej chwili nie ma żadnych problemów z czytelnością oznaczeń. Względem wydania angielskiego wprowadziliśmy jeszcze jedną zmianę w grafice. Na lewej krawędzi karty dodaliśmy nazwę profesji (“wtórnik” nazwy normalnie umieszczonej na szczycie karty), co wydatnie uprości zarządzanie kartami graczom, którym uda się w jednym momencie zebrać szeroki wachlarz kart.

Wszystkim, którzy nam pomogli i którzy nas wspierali serdecznie dziękujemy! Bardzo chcieliśmy wydać tę grę i sprawić byście z tego wydania byli zadowoleni. Dzięki Wam wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią, że tak właśnie będzie ;)

Wyniki konkursu – jeden egzemplarz miał być rozlosowany, drugi miała otrzymać osoba, której tytuł wybierzemy. Tym sposobem rozlosujemy 2 egzemplarze gry. Laureaci będą mogli sobie wybrać dowolny tytuł z serii Najemnicy, gdy tylko gry się ukażą (połowa listopada). Losowanie zostanie przeprowadzone na wizji, film pojawi się na YT i na fanpage’u Lucrum Games do 20 X (mamy teraz masę przygotowań przed Essen).

pl_fellowship_box_front

Lucrum Games