Gra Roku Graczy 2012 – wyniki

Wczoraj zakończyliśmy głosowanie na gry, które waszym zdaniem zasłużyły na tytuł Gry Roku Graczy 2012 i powinny zostać uznane za  10 najlepszych gier ubiegłego roku. O tytuł walczyło 88 gier, które zostały zakwalifikowane do tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez serwis GamesFanatic.pl – Gra Roku 2013. Zgodnie z założeniami, wszystkie gry zostały wydane w roku ubiegłym w języku polskim. W ciągu 29 dni oddano łącznie 3226 głosów, co świadczy o tym, że nasz pomysł spodobał się i potraktowaliście go jako dobrą zabawę, w której najważniejszą nagrodą dla zwycięzców są wasze głosy oraz dobra opinia o grze. Poniżej widzicie laureatów naszego konkursu. Oprócz rankingu podstawowego, stworzyliśmy listy „Top 10” dla gier typu „eurogry” oraz „ameritrash”. Chcieliśmy w ten sposób dać możliwość graczom obu obozów wybrania swoich własnych najlepszych gier bez konieczności walki z grami z drugiej kategorii.

Zdecydowanym zwycięzcą została gra Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island (238 głosów), autorstwa Ignacego Trzewiczka i wydana przez wydawnictwo Portal Games. Zwyciężyła ona zarówno rankingu ogólnym, jak i w ramach rankingu gier „ameritrash”.

Patrząc na wynik konkursu Gra Roku 2013 to Robinson został doceniony nie tylko przez graczy, ale również przez Kapitułę, która  przyznała mu tytuł Zaawansowanej Gry Roku 2013. Bardzo nas cieszy ta zgodność  wyboru, ponieważ potwierdza ona jakość tej gry, która jest obecnie najwyżej ocenioną (pozycja 36) polską grą w rankingu serwisu Boardgamegeek.com.

Najlepszą grą typu „eurogra” zostało polskie wydanie gry Caylus (163 głosy), autorstwa Williama Attia, które zostało wydane przez wydawnictwo Hobbity.eu. Tytuł ten zajął również drugie miejsce w naszym rankingu ogólnym.

Warto również wspomnieć o trzecim miejscu rankingu ogólnego – grze Small World (166 głosów, autor: Philippe Keyaerts, wydawnictwo REBEL.pl), która uplasowała się na drugim miejscu tytułów typu „eurogra” oraz wygrała konkurs serwisu GamesFanatic.pl i została wybrana Grą Roku 2013.

Największym przegranym jest gra Tzolkin: Kalendarz Majów (155 głosów, autorzy: Simone Luciani, Daniele Tascini; wydawnictwo REBEL.pl), która została wybrana grą roku wg użytkowników forum.gry-planszowe.pl, a u nas zajęła dopiero trzecie miejsce w rankingu „eurogier”.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom życzymy kolejnych udanych tytułów, które będą równie dobrze lub lepiej odebrane przez graczy.