“Orlean”. Ekonomia nad Loarą (patronat medialny)

Może i faktycznie niektóre gry docierają do nas w rodzimych wersjach późno, ale na szczęście z dobrymi grami jest podobnie jak z winem. Wiek im nie szkodzi, a wręcz przeciwnie, czasami to dopiero czas pokazuje, że gra jest warta uwagi. “Orelan” (“Orléans)”) swoją premierę miał w roku 2014 podczas targów w Essen, ale dzięki wydawnictwu Baldar w końcu  i my będziemy mogli poznać ten świetny tytuł, z którego przede wszystkim powinni być zadowoleni miłośnicy strategicznych  eurogier.

Gra, podobnie jak inne tytuły od wydawnictwa Baldar, zostanie wydana za pośrednictwem platformy Wspieram.to. Kampania ruszy już 22 sierpnia, a my jako patroni medialni “Orleanu” zapraszamy Was do wsparcia tego projektu.

Jeżeli interesują Was wrażenia z rozgrywki (a kogo nie interesują, prawda?), to już niedługo poznacie je z recenzji autorów bloga “Pełną Parą“. Tutaj krótka zapowiedź od Adama Słowińskiego:

“Orlean”, kolejne francuskie miasto i kolejna bardzo udana planszówka. To zaskakujące z jak wielką lubością projektanci sięgają po ten właśnie region, by z pomocą tych samych strzelistych katedr, miejskich murów i żyznych pól przedstawiać nam nowe pomysły na mechanikę.

W roku 2014, stosując powyższy zabieg, Reiner Stockhausen zaskoczył wszystkich bywalców tragów w Essen, prezentując prawdopodobnie najlepszy tytuł wykorzystujący mechanikę tzw. bag buildingu, a zarazem jedną z najlepszych gier tejże edycji targów (między innymi nominacja do „Kennesrpiel des Jahres 2015.”).

Co czyni tę strategiczną eurogrę tak dobrą? Przede wszystkim niezwykle gładko zaimplementowana i stosunkowo nowa mechanika „budowania worka/puli”, której polscy gracze nie mieli jeszcze okazji na dobre skosztować! Wszystkie działania podejmowane przez nas – zarządców tytułowego miasta – symbolizują żetony poddanych. Każdy z graczy dysponuje własnym woreczkiem tychże żetonów, który wraz z kolejnymi decyzjami uzupełnia innymi typami specjalistów, co przypomina nieco „budowanie talii” tyle, że z ekspresowym mechanizmem tasowania. Losowanie żetonów z własnej puli, liczba dostępnych akcji, w których możemy je wykorzystać, a także spora grupa specjalnych budynków gwarantują wysoką regrywalność sprawiając, że Orlean to prawdziwy raj dla fanów tworzenia punktowych zębatek i kombinacji. A wszystko to w inspirowanej epoką, oprawie graficznej Klemensa Franza. 

Więcej szczegółów związanych z wydaniem gry oraz jej kampanii wydawniczej poznacie z kolejnych wpisów, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć komponentów.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

0 Udostępnień