Kroniki zbrodni. Zostań detektywem na planszy i w wirtualnej rzeczywistości (patronat medialny)

Chyba każdego z nas fascynują przygody detektywów, których możemy obserwować na kartach powieści oraz ekranach kin i telewizorów. Sherlock Holmes, Herkules Poirot, Colombo. Tych postaci nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Teraz również wy będziecie mogli wcielić się w jednego z detektywów i rozwikłać tajemniczą falę zbrodni frapującą społeczność Londynu. Jako jeden z członków specjalnej grupy dochodzeniowej, stawicie czoła zbrodni, która swój początek ma w słynnym Hyde Parku. Czas podjąć wyzwanie zacząć tworzyć „Kroniki zbrodni”. Tak, to wy będziecie bohaterami najnowszej gry zapowiedzianej przez wydawnictwo FoxGames.

„Kroniki zbrodni” to gra kooperacyjna, która bardzo sprawnie łączy tradycyjne planszówki z nowoczesną technologią. Gracze wspólnie prowadzą dochodzenie i starają się rozwikłać wielopoziomowe sprawy kryminalne, które doprowadzą ich do wielkiego finału. Tradycyjna plansza i karty przedstawiają lokacje, napotkane osoby oraz dowody rzeczowe. Na miejscu zbrodni będziecie korzystać z łatwej w obsłudze aplikacji mobilnej, która przeniesie nas w zupełnie inny wymiar gier planszowych – wirtualnej rzeczywistości 3D.

Lista filmów prezentująca działanie aplikacji: m.in. rozpytywanie świadków o przedmioty, zbieranie dowodów i tryb VR.

Chociaż poszerzona rzeczywistość kusi, to jednak gogle VR nie są niezbędne do grania. Lokacje będzie można oglądać na telefonie komórkowym lub urządzeniu mobilnym poprzez tradycyjnie przesuwanie obrazu palcem.

Grę stworzyła firma Lucky Duck Games, która na jej wydanie pozyskała za pośrednictwem platformy Kickstarter.com prawie 800 tysięcy dolarów od ponad 9 tysięcy wspierających. Obecnie zostanie ona wydana w kilkunastu wersjach językowych, w tym właśnie w wersji polskiej.

Innowacyjność:

Lokacje, policyjni eksperci, osoby napotkane podczas prowadzenia dochodzenia, kategorie dowodów rzeczowych i specjalne przedmioty reprezentowane są przy pomocy kart i miniplanszy gracza. Każda z nich ma nadrukowany kod QR, który możemy zeskanować za pomocą aplikacji, która pozwala prowadzić śledztwo. Wyobraźmy sobie, że chcemy udać się do wskazanej lokacji. Szybko skanujemy kod QR i aplikacja powiadamia nas, że na miejscu spotkaliśmy konkretną postać. Wyjmujemy jej kartę z talii i umieszczamy na miniplanszy gracza danej lokacji. Od tego momentu zawsze będziemy mogli zapytać ją o dowolne miejsce, osobę czy przedmiot, który spotkamy na swojej drodze podczas prowadzenia dochodzenia. Wszystko to umożliwi nam prosta i intuicyjna aplikacja. To właśnie ogromna dowolność w prowadzeniu śledztwa jest jednym z największych atutów tej gry.

Podczas gry będziemy mieli też okazję skorzystać z modułu wirtualnej rzeczywistości. Niektóre lokacje zostały stworzone tak, że po nałożeniu na telefon specjalnych gogli, będziemy je widzieć w 3D! Jeden z graczy przeczesuje lokację w poszukiwaniu śladów, głośno opisując co widzi, a zadaniem pozostałych graczy jest wyszukanie wymienionych przedmiotów w talii. Przydadzą się one podczas późniejszych przesłuchań oraz dostarczą dodatkowych informacji, które pomogą w poprowadzeniu śledztwa.

Walutą w grze jest czas. Rozgrywka nie toczy się oczywiście w czasie rzeczywistym, ale każda akcja (np. zadanie pytania przesłuchiwanemu czy przemieszczenie się pomiędzy lokacjami) kosztuje nas cenne minuty, które na koniec scenariusza będą jedną ze składowych naszego sukcesu lub porażki. Ważniejsza będzie jednak seria pytań zamykających śledztwo. Mimo, że czasem będziemy wiedzieć kto jest winnym zbrodni, to być może umknie nam jego motyw czy narzędzie, którym się posługiwał. Śledztwa w Kronikach zbrodni są wielopoziomowe i kryją wiele zagadek. Zatem niejednokrotnie będziemy chcieli wrócić do nich jeszcze raz, żeby poznać pozostałe niuanse, które umknęły nam za pierwszym razem.

Informacje o wydaniu:

 • Podstawowa wersja gry oferuje 6 śledztw – jedno szkoleniowe i pięć pełnych. Trzy z nich tworzą swoistą kampanię, a dwa są zupełnie osobnymi historiami.
 • Wszystkie dodatkowe scenariusze zostaną przetłumaczone na język polski i będą dostępne do kupienia w AppStore i Google Play. Ich szacowana cena to ok. 12-15 PLN. Do ich rozegrania potrzebna jest podstawowa wersja gry.
 • Aplikację będzie można pobrać bezpłatnie. Działa ona w trybie offline.
 • Data premiery: ostatni tydzień października 2018 roku, równolegle z premierą gry na targach SPIEL w Essen.
 • Cena SCD: 139 PLN.
 • Gogle VR nie będą dołączane do gry. Będzie je można kupić w osobnym opakowaniu. Ich SCD to 24,99 PLN.
 • Do końca roku gra będzie dostępna wyłącznie w salonach sieci Empik. Dla osób, które zdecydują się na taki zakup przygotowano specjalny prezent w postaci dodatkowego scenariusza: „Diabelska kuchnia”.

Informacje o grze:

 • autor: David Cicurel,
 • liczba graczy: 1-4,
 • wiek graczy: 14+,
 • czas gry: ok. 90 minut na scenariusz.