“This War of Mine the Board Game”. Patronat medialny

Dzisiaj o godz. 16:00 wystartuje na Kickstarterze kampania związana z wydaniem społecznościowym gry “This War of Mine the Board Game“. Chyba nikomu, kto chociaż trochę interesuje się grami komputerowymi nie trzeba wyjaśniać o jaki tytuł chodzi. Gra polskiego studia 11 bit bardzo szybko stała się popularna nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. W tym roku będziemy mieli okazję zagrać w jej planszową implementację. Oczywiście wszytko zależy od sukcesu samej kampanii wydawniczej, ale my już teraz nie wątpimy, że nie sposób nie zaufać grze stworzonej przez Michała Oracza (“Neuroshima Hex”, “Tezeusz”, “Witchcraft”) i Jakuba Wiśniewskiego. Szykuje się tytuł, który na gruncie planszówkowym może dorównać sukcesowi swojego komputerowego pierwowzoru, a my, ZnadPlanszy.pl z wielką radością objęliśmy jej wydanie swoim patronatem medialnym.

Podobnie jak komputerowa wersja “This War of Mine”,  gra opowiada losy cywilów uwięzionych w ogarniętym wojną mieście. Jest to zupełnie inne spojrzenie na wojnę niż to, jakie do tej pory obowiązywało w grach. Tutaj rozgrywka nie sprowadza się do militarnego zajmowania kolejnych ulic i logistyki naszych oddziałów. W tej kooperacyjnej grze dla 1 – 6 graczy, nie tylko trzeba będzie podejmować wybory moralne mające wpływ na przebieg rozgrywki, ale również, a może przede wszystkim zająć się zwykłymi sprawami codziennymi, które w czasie wojny przestają być czym oczywistym. Głód, walka o materiały potrzebne do tworzenia narzędzi niezbędnych do życia, handel oraz rozbudowa i ochrona swojego schronienia, to bardzo ważny aspekt gry, a który pokazuje czym naprawdę jest wojna.

insta_3 7

Więcej informacji o grze poznacie z trzyczęściowego wywiadu jaki przeprowadził Mirosław “Tycjan” Gucwa z autorami “This War of Mine the Board Game”. Dowiecie się z niego emocjach jakie ma generować gra, o mechanice grania bez potrzeby poznawania całej instrukcji (“otwórz i graj”), jak wygląda zapisywanie gry pomiędzy sesjami, jaki pomysł na kooperację mają autorzy gry oraz jak powstawała.

 1. This War of Mine. Wywiad z Michałem Oraczem o tym co w grach jest ważne (cz. 1/3).
 2. Wywiad z autorami „This War of Mine: The Board Game”. Gra, która zmusza do myślenia (cz. 2/3).
 3. Wywiad z autorami „This War of Mine: The Board Game”. Gra pełna innowacji (cz. 3/3).

Kampania

Poniżej możecie zobaczyć dokładny opis zawartości gry, którą będzie można kupić za pośrednictwem platformy Kickstarter. Jak widzicie, jej zawartość powinna zaspokoić gusta każdego, kto ceni bogate wydanie gier planszowych.

WIZUALKA CALOSCI Z DODANA LEGENDAcore box

Co z lokalizacją?

Polskich graczy zapewne interesuje jedno zasadnicze pytanie – czy będzie polska wersja gry? Wiemy, że trwają rozmowy i autorzy próbują wyważyć na wszystkie możliwe sposoby powiązane z tym drzwi i okna, aby polska wersja na KS ujrzała światło dzienne. Podobnie ma się sprawa z tańszą wysyłką gry do Polski. Niestety umowy, które zawarto i to nie tylko w ramach samej akcji na KS, a które mają wpływ na polskie wydanie gry oraz krajowe sprawy logistyczne wciąż oczekują na finał. Na dzień dzisiejszy możemy tylko przekazać zapewnienia Michała i Kuby, że zrobią wszystko, żeby rodzimi gracze byli zadowoleni. Jeżeli coś się w tej sprawie zmieni, to na pewno dowiecie się o tym z naszych kolejnych tekstów.

Aktualizacja:

Michał Oracz: “Problem w tym, że nie za bardzo możemy w tej chwili potwierdzać oficjalnie TYLKO polską wersję dostępną na KS, jeśli w tym samym momencie byłaby to JEDYNA wersja językowa poza ENG (byłoby: wersja ENG – tak, PL – tak, ESP – nie, DE – nie, itd). Najpierw musimy potwierdzić przynajmniej niemiecką i hiszpańską na etapie KS, wtedy dopiero będziemy mogli rozprzestrzeniać info o ewentualnej wersji PL. Mam nadzieję, że ten drugi warunek wyklarują już pierwsze dni kampanii, ale lepiej nie zgadywać. Dzięki za duchowe wsparcie dla gry i zainteresowanie, które mocno przerosło nasze wstępne założenia sprzed miesięcy. Zrobimy wszystko (znaczy w tym przypadku WSZYSTKO), żeby polska wersja była od razu na KS.

Niespodzianki

Oprócz tego spodziewajcie się nie tylko nowych informacji o samej akcji, ale również niespodzianek, które przygotowaliśmy wspólnie z autorami gry.

To już dzisiaj

Teraz wspólnie z wami czekamy na start kampanii, a później na godz. 24:00, bo wtedy właśnie rozpocznie się jeszcze jedna bardzo ciekawa inicjatywa związana z wydaniem gry. Na prośbę autorów będziemy jednak dalej tajemniczy i niech za zaproszenie posłużą tylko te plakaty:
AOB event 3b copyAOB event white B copyA już na sam koniec zobaczcie jak powstawała wielka diorama, która promuje grę na różnych spotkaniach i konwentach.

12993400_454661661395521_7800276713878033513_n 13000238_454661588062195_4615553551811252292_n 13062462_454661584728862_8560351583117674197_n insta_diorama_2 1insta_diorama_1 24

 

 

 • Nie możemy się doczekać streamu – będziemy oglądać razem z fanami gier planszowych! :)

 • Kiedy tylko potwierdzi się informacja o rodzimej lokalizacji, dozbieram butelek i klikam.

 • Adam Sowiński

  Zdecydowanie jedna z najciekawiej zapowiadających się gier tego roku. Czekam z niecierpliwością. :)

 • Toja Elemele

  Północ wybiła, a na FB nic nie ma :( Źle szukam, czy chłopaki już opijają sukces? ;)

 • vojtasass

  Tycjanie, proszę daj znać organizatorom zbiórki, że na forum GF ludzie chcieliby poznać szczegóły dotyczące polskiego wydania TWoM. Dzięki.

  • Tycjan w nocy przebiegł 100km więc trochę jest pewnie zmęczony i dlatego nie odpowiada ;)

   Będziemy działać

  • Napisałem w wątku forum. Zbiorę pytani, które już padły, ale jeżeli są jakieś inne to napisz je. Zbierzemy wszystko razem i damy na ZP.

   • vojtasass

    Swoją drogą – czy tylko ja odnoszę wrażenie, że na stronach o grach komputerowych niewiele się mówi o TWoM? Nie ma newsów ani zajawek. A przecież na stronach takich jak Eurogamer.net , IGN.com , Gamespot.com , PCGamer.com , RockPaperShotgun.com , Gry-online.pl, Gram.pl siedzi mnóstwo potencjalnych nabywców tej planszówki.