Gra Roku Graczy 2012 – wyniki

Wczoraj zakończyliśmy głosowanie na gry, które waszym zdaniem zasłużyły na tytuł Gry Roku Graczy 2012 i powinny zostać uznane za  10 najlepszych gier ubiegłego roku. O tytuł walczyło 88 gier, które zostały zakwalifikowane do tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez serwis GamesFanatic.pl – Gra Roku 2013. Zgodnie z założeniami, wszystkie gry zostały wydane w roku ubiegłym w języku polskim. W ciągu 29 dni oddano łącznie 3226 głosów, co świadczy o tym, że nasz pomysł spodobał się i potraktowaliście go jako dobrą zabawę, w której najważniejszą nagrodą dla zwycięzców są wasze głosy oraz dobra opinia o grze. Poniżej widzicie laureatów naszego konkursu. Oprócz rankingu podstawowego, stworzyliśmy listy „Top 10” dla gier typu „eurogry” oraz „ameritrash”. Chcieliśmy w ten sposób dać możliwość graczom obu obozów wybrania swoich własnych najlepszych gier bez konieczności walki z grami z drugiej kategorii.

Zdecydowanym zwycięzcą została gra Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island (238 głosów), autorstwa Ignacego Trzewiczka i wydana przez wydawnictwo Portal Games. Zwyciężyła ona zarówno rankingu ogólnym, jak i w ramach rankingu gier „ameritrash”.

Patrząc na wynik konkursu Gra Roku 2013 to Robinson został doceniony nie tylko przez graczy, ale również przez Kapitułę, która  przyznała mu tytuł Zaawansowanej Gry Roku 2013. Bardzo nas cieszy ta zgodność  wyboru, ponieważ potwierdza ona jakość tej gry, która jest obecnie najwyżej ocenioną (pozycja 36) polską grą w rankingu serwisu Boardgamegeek.com.

Najlepszą grą typu „eurogra” zostało polskie wydanie gry Caylus (163 głosy), autorstwa Williama Attia, które zostało wydane przez wydawnictwo Hobbity.eu. Tytuł ten zajął również drugie miejsce w naszym rankingu ogólnym.

Warto również wspomnieć o trzecim miejscu rankingu ogólnego – grze Small World (166 głosów, autor: Philippe Keyaerts, wydawnictwo REBEL.pl), która uplasowała się na drugim miejscu tytułów typu „eurogra” oraz wygrała konkurs serwisu GamesFanatic.pl i została wybrana Grą Roku 2013.

Największym przegranym jest gra Tzolkin: Kalendarz Majów (155 głosów, autorzy: Simone Luciani, Daniele Tascini; wydawnictwo REBEL.pl), która została wybrana grą roku wg użytkowników forum.gry-planszowe.pl, a u nas zajęła dopiero trzecie miejsce w rankingu „eurogier”.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom życzymy kolejnych udanych tytułów, które będą równie dobrze lub lepiej odebrane przez graczy.

 • Galatolol

  Chyba nieco nagięliście pojęcie “eurogry”.

  • Dokładnie, a poza tym Robinson Crusoe jest na 35. miejscu :)

  • Bogas

   Pojęcie “Ameritrash” też lekko się było wygło :P Robinson ameritrashem?! Wow! Ale jakby nie było to wybór, a raczej wybory bardzo dobre. Robinson, Caylus, Small World, Tzolkin to wszystko bardzo dobre gry.

  • z BGG:
   – Small World: głosujących: 356 graczy – gra trafiła do kategorii gier strategicznych i familijnych (jako grę tematyczną głosowało tylko 15 osób)
   – Robinson: głosujących 100 osób – gra trafiła do kategorii gier tematycznych (ameri)

   • Galatolol

    Chodzi mi o tabelkę Eurogry i niektóre pozycje, przede wszystkim Time’s Up…

    • Tak jak napisał Tycjan – traktowaliśmy to jako zabawę i najważniejszy i tak jest ogólny ranking. Podział na eurogry i ameristrashe był zrobiony dość szybko bez głębszej analizy. Jasne że Time’s Up trudno zakategoryzować jako eurogrę, ale też trudno zakategoryzować jako ameri ;)

     • Galatolol

      Myślę, że lepszym pomysłem na przyszłość byłby podział na gry prostsze i bardziej złożone, tak jak to miało miejsce na forum.

 • Jakub Chmielewski

  Abstrakcyjny ranking. Trudno mi wyobrazić sobie bardziej bezcelowe kategorie. Kto ma być ich odbiorcą? Zaawansowany gracz? Wyśmieje koncept. Początkujący gracz? A który z nich rozumie pojęcie eurogry i ameritrashu? Kto to w ogóle zaordynował i gdzie miał głowę?

 • Robinsonowi bardziej do ameri (nastawionego na klimat) niż do euro. Ten podział powstał tylko na podstawie głosów bo i tak głosowało się na wszystkie gry bez podziału końcowego.
  Może faktycznie wygląda to na sztuczny podział, ale skoro miesiąc temu nikt nie zgłaszał zastrzeżeń to ciężko teraz zmieniać na końcu reguły zabawy, prawda? To była pierwsza tego typu zabawa. Uczymy się na błędach przy następnym weźmiemy sobie wszystkie głosy do serca i je przeanalizujemy je, tak żeby był jak najlepiej.
  Najważniejszy i tak jest wynik pierwszego notowania (ranking ogólny), bo tak jak napisałem to w nim oddawano głosy i jego wyniku nie należy kwestionować, bo oddali go najważniejsi w naszym hobby, czyli gracze.